O mně

Jmenuji se Petr Pospíšil. Pracuji jako statik, projektant, svářečský dozor a NDT pracovník.

Své zkušenosti v oboru získávám již více jak 10 let. Díky nim jsem schopen nalézat vhodné a ekonomické řešení se zachováním kvality a bezpečnosti. Během své praxe jsem pracoval na projektech z různých krajin, např. Slovenska, Ukrajiny, Švédska, Itálie, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie a samozřejmě České republiky. Od listopadu 2018 jsem členem „České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě“ s autorizací v oboru statika a dynamika staveb.

S nástupem na vysokou školu jsem byl rozhodnutý o mém zaměření. Tím se stala statika a dynamika staveb. Postupem času se tento obor vyprofiloval na ještě užší část, konkrétně na ocelové konstrukce. To bylo zřejmě způsobeno i mými prvními pracovními zkušenostmi.

Pracovní zkušenosti

V průběhu studia jsem nastoupil do společnosti EXCON, a.s., kde jsem působil jako konstruktér. Zde jsem pracoval s významnými osobnostmi českého stavebnictví. Mojí činností zde byla tvorba projektové a výrobní dokumentace ocelových konstrukcí. Řešení detailů spolu s drobnými výpočty podružných konstrukcí. Mohl jsem se tedy zúčastnit projektů jako jsou např. „Elektrárna Maritza“ nebo „Hangár Mošnov“.

Po ukončení studia jsem nastoupil na pozici statik, projektant do dceřiné společnosti švédské firmy LLENTAB AB. Společnost se zabývá kompletní dodávkou hal (staveb) na klíč. Tedy od návrhu, přes výrobu po montáž. Jedná se převážně o konstrukce z ocelových pozinkovaných za studena ohýbaných tenkostěnných profilů. Jako statik jsem měl na starosti návrh a posouzení celého projektu. Zajištění koordinace a spolupráce ve fázi projektu s ostatními odděleními, investorem, generálním projektantem a subdodavateli. Zároveň zpracování kompletní projektové dokumentace pro provedení stavby, dílenské výkresy a zadání do výroby.

Dále má cesta směřovala do společnosti NĚMEC POLÁK, spol. s r.o. Hlavní činností společnosti je návrh nosných konstrukcí pozemních a inženýrských staveb. Zde jsem byl součástí týmu statiků a projektantů a zúčastnil jsem se několika velkých pražských projektů.

Kvalifikace

Výrobce ocelových konstrukcí dnes musí splnit normu EN 1090. Dle této normy je nutné, aby si zajistil kvalifikovaný svářečský personál. Proto se mi v roce 2013, v rámci zaměstnání u poslečnosti LLENTAB, naskytla příležitost absolvovat kurz pro odborné pracovníky svařování „Mezinárodní / evropský svářečský inženýr“. To mi pomohlo značně rozšířit mé znalosti a obor působnosti.

V návaznosti na tyto skutečnosti jsem ještě začátkem roku 2017 absolvoval školení „Personálu pro přímou vizuální kontrolu svarů VT2 dw“. Tím jsem schopen garantovat jakost svařování i následnou kontrolu.

Mým každodenním pracovním nástrojem je mimo jiné program Autodesk AutoCAD. Stále se snažím o to, abych tento program využíval v co největší míře. Vytvářím na přání pomůcky, bloky a šablony, které umožní následnou úsporu práce a času. Abych si stvrdil své znalosti a zkušenosti s tímto programem, rozhodl jsem se pro certifikaci společností Autodesk.